Millega peaks arvestama välisukse tellimisel

Välisuks on iga kodu visiitkaart, pakkudes esmast muljet nii külalistele kui ka möödakäijatele. Kuid välisuks pole vaid esteetiline element – välisuksel on oluline roll ka turvalisuse, soojusisolatsiooni ja energiakulude kontrolli all hoidmisel. Õige ukse valimine võib olla esmapilgul keeruline, kuid selles blogipostituses käsitleme peamisi tegureid, mida peaksid arvestama, kui oled välisukse otsinguil – alates materjalidest ja disainist kuni turvaelementide ja hooldusvajaduseni. Kui seisad silmitsi uue ukse valimise väljakutsega, siis loe edasi, et saada kasulikke näpunäiteid ja nõuandeid.

  • Kuhu uks paigaldatakse (mis ilmakaar, kas on olemas varikatus jne)?
  • Millised on ava mõõdud?
  • Millised nõuded on soojapidavusele?
  • Millised nõuded on lukulahendusele?

Varikatus ja ilmakaar

Välisukse eluiga pikendab kindlasti see, kui uks on otsese vihma (üle ukse voolava vee) ning tugeva päikese eest kaitstud. Enamus puitukse tootjate (kaasa arvatud ka meie enda tehase) peamisi garantiipunkte on, et ukse kohal peab olema vähemalt 1m seinast väljaulatuv varikatus, mis asetseb kuni 0,5m kõrgusel ukse ülemisest äärest või asub uks vähemalt ühe meetri sügavuses nišis. Kui selliseid nõudeid aga ei ole võimalik täita, siis on mõistlik kaaluda kas alumiinium- või PVC profiilis välisust, mis sellistes tingimustes paremini vastu peavad.

Teine nüanss on see, et väliskeskkonnas suurem osa materjale paisuvad ja kahanevad vastavalt ilmaoludele. Miinuskraadid talvel, 30+ kraadi suvel. Vihm, tuul ja päike. Materjalist olenemata mängivad ka uksed. Kui vähegi võimalik, siis eriti hoone lõunaküljel on oluline kaitsta ust otsese päikese eest või alternatiivina kaaluda heledamat tooni ust, mis vähem kuumust-valgust neelab. Nii saab vähendada riski, et uks “kinni paisub” ning ukselehe ja lengi ära kriibib.

Üheks lahenduseks samale probleemile (uks mängib erinevatel aastaaegadel ja ukseleht hakkab vastu lengi käima) on ka see, et puitukse puhul saab kasutada peithingesid, mis võimaldavad ust lihtsa vaevaga kõikides suundades reguleerida (ukselehte lengi suhtes). Meie enda tehase välisuksi saab tellida peithingedega.

Kvaliteetsed Lävel Uksetehase välisuksed majale

  • Toodame uksed täpselt vajaminevate mõõtude järgi
  • Suur valik erinevaid viimistlusvõimalusi
  • Mitmekülgne valik furnituuri

Mõõdud

Tüüpiline välisukse ava mõõt uue ehitise puhul 1000 x 2100mm ning sellest tulenevalt toodab valdav enamus tootjatest uksi standardmõõdus just 1000 x 2100mm avasse, mis tähendab, et lengi välismõõt on tavaliselt sellisel juhul 990 x 2090mm. Kui tekib aga vajadus mingi muu mõõdu järgi, siis ebastandardse mõõdu puhul on ukse hind ka kallim.

Enda tehases toodame me välis- ja siseuksi täpselt selliste mõõtudega nagu vaja ning kuni 980 x 2090 lengi välismõõduni ukse hind ei muutu. Ehk oletame, et kui vaja on ust mille lengi välismõõt on 965 x 2070, siis meie juurest ust tellides on see ikkagi standardmõõdu hinnaga. Kui lengimõõt läheb aga laiemaks kui 980mm või kõrgemaks kui 2090mm, siis rakendub hinnalisa. Maksimaalselt saame välisust ühes tükis toota 2700mm kõrgusena.

Ehk siis mõõtude arvestamisel jäetakse tavaliselt 10-15mm paigaldusvahet mõlemale küljele ja ülesse – kui ava mõõt on 1000 x 2100mm, siis sinna sobib hästi uks lengimõõduga 980 x 2090mm.

Meie enda tehase välisuksi on võimalik kombineerida ka klaas- või kinniste framuugidega. Maksimaalne ava suurus, kuhu saame puidust välisukselahendust toota on 3000 x 3000mm. Ukse osa laius meeter ja külgmiste framuugide osa samuti meeter. Ühes tükis saame ust teha kuni 2700mm, klaasframuuge aga kuni 3000mm.

Soojapidavus ehk U-arv või U-väärtus

U-arv (soojusläbivus või soojuspidavus) on üks viis mõõta, kui hästi midagi hoiab soojust sees või väljas. Kujutame ette, et sul on maja, ja sa tahad, et talvel oleks maja sees soe ja suvel jahe.

Mõtle näiteks uksele või aknale:

  • Kui uks laseb palju soojust läbi, siis talvel läheb soe õhk ukse kaudu välja ja suvel tuleb kuum õhk sisse.
  • Kui uks hoiab soojust hästi kinni, siis see ei lase talvel sooja õhku välja ja suvel kuuma õhku sisse.

U-arv näitab, kui hästi mingi materjal (näiteks uks, aknaklaas, sein või katus) hoiab soojust kinni. Mida väiksem on U-arv, seda parem on materjal soojust hoidma. See tähendab, et talvel hoiab see soojuse majas sees ja suvel hoiab kuumuse majast väljas.

Näiteks:

  • Väike U-arv (näiteks 1): hea soojuspidavus, hoiab soojust hästi kinni.
  • Suur U-arv (näiteks 5): halb soojuspidavus, laseb soojust kergesti läbi.

Seega, kui tahad, et su maja oleks talvel mõnusalt soe ja suvel jahe, siis vali materjalid, millel on väike U-arv.

Meie enda tehase klaasiga puidust välisustel on U-arv 0,90 W/m2k ja ilma klaasita ustel 0,85 W/m2K. Samasse suurusjärku jäävad ka alumiiniumprofiil ja PVC-profiilis välisuksed. Võrdluseks tavalise silemetallukse soojapidavus on tüüpiliseld 1,5-1,6 W/m2K kanti ehk puituks on kaks korda soojem. Siit ka soovitus mitte kasutada silemetallust kohtades, kus soojapidavus on oluline.

Lukulahendus välisuksel

Lukulahendusi on erinevate olukordade ja kasutusala lõikes väga mitmeid. Küll aga eramaja kontekstis jaguneb see teema laias laastus kolmeks.

Uks on lingiga mõlemalt poolt, väljast võtmega avatav, seest väändenupuga. Võib vast väita, et see on kõige töökindlam ja ka eelarvesõbralikum variant. Selline lahendus koosneb mehaanilisest lukuraamist, vasturauast, südamikust, südamikukatete komplektist ja ukselingist. Kõige tüüpilisem lahendus on ASSA 565 lukuraam, ASSA 256 südamikukatted, ASSA 1301 skandinaavia südamik kolme võtmega. Sellele komplektile saab valida erinevate skandinaavia standardis välisukse linkide ning viimistluste vahel (pinnakatte viimistlused mattkroom, läikiv kroom, matt messing, must jne).

Uks on väljast koodi, kiibi või äpi kaudu avatav, seest väändenupuga. Siinjuures on peamiseks pakutavaks lahenduseks Yale Doorman L3.

Doormani peamiseks eeliseks on see, et ukse avamiseks ei ole üldse võtit vaja. Samuti on võimalik Doormani avada ka distantsilt üle äpi või jagada kellegile koodi, mis kehtib ainult mingi kindla aja. Ka Doormani on saadaval kolme erineva pinnakatteviimistlusega: must, roostevaba harjatud, roostevaba läikiv. Eriti hästi sobib antud lahendus lastega peredele – nii kaob võtmete või koju sissepääsemise teema laualt täielikult. Rohkem infot Doormani kohta saab lugeda siit: https://www.yalehome.com/ee/et/smart-home/smart-locks/yale-doorman/yale-doorman-l3s

Uks on roostevaba käepidemega seest ja väljast, väljast võtmega avatav, seest väändenupuga. Viimastel aastatel on üha rohkem kogunud populaarsust roostevaba torukäepideme kasutamine eramajade peasissupääsu välisustel. Teeme selles osas koostööd kodumaise käepideme tootja Diamantekiga, kelle valikut Lävel Uksetehase toodetel kasutada saab. Pildil on mustaks pulbervärvitud Metropol SO käepide.

Kiire küsimuse korral võta julgelt ühendust

Müügisalong Tallinnas

Pärnu mnt. 186, Tallinn (Väike-Järve keskus, II korrus)

    E-R 09:00 – 18:00

    Müügisalong Tartus

    Riia mnt. 136a, Tartu (tasuta parkimine salongi ees)