Mis on tuletõkkeuks?
Tuletõkkeuks on spetsiaalselt konstrueeritud uks, mis suudab teatud aja jooksul takistada tule ja suitsu levikut ühest ruumist teise. Need uksed on valmistatud tulekindlatest materjalidest, nagu teras, puit või klaas, ning on varustatud spetsiaalsete tihendite ja sulgemismehhanismidega, mis tagavad nende tõhusa toimimise tulekahju korral.
Tulepüsivusklassid
Tuletõkkeuksi klassifitseeritakse nende tulepüsivuse alusel, mis näitab, kui kaua uks suudab tule ja suitsu levikut takistada. Levinumad klassid on:
- EI15, EI30, EI60, EI90, EI120: Numbrid tähistavad minutite arvu, mille jooksul uks säilitab oma tulepüsivuse.
Näiteks EI60 klassi uks peab vastu vähemalt 60 minutit, säilitades oma terviklikkuse ja soojusisolatsiooni. Eestis kasutatakse peamiselt tuletõkkeuksi klassidega E, EI2 või EW ning tulepüsivusega 30, 60, 90 ja 120 minutit.
Suitsupidavus
Lisaks tulepüsivusele on oluline ka ukse suitsupidavus, mis takistab suitsu levikut hoones. Suitsupidavust tähistatakse klassidega:
- Sa: Suitsupidavus ümbritseval temperatuuril.
- S200: Suitsupidavus temperatuuril 200°C.
Alates 2018. aastast peavad kõik kortermajade ja avalik-ühiskondlike hoonete tuletõkkeuksed takistama lisaks tulele ka suitsu levikut.
Kuidas valida sobiv tuletõkkeuks?
Tuletõkkeukse valikul tuleks arvestada järgmiste teguritega:
- Hoone tüüp ja kasutusotstarve: Erinevatel hoonetel (nt kortermajad, tööstushooned, avalikud hooned) on erinevad tuleohutusnõuded.
- Nõutav tulepüsivusklass: Sõltuvalt hoone osast ja selle kasutusest võib olla vajalik erinev tulepüsivusklass
- Ukse asukoht: Kas uks asub evakuatsiooniteel, tehnilises ruumis või mujal.
- Materjal ja disain: Valida saab erinevate materjalide (teras, puit, klaas) ja disainide vahel, mis sobivad hoone üldise stiiliga.
- Sertifikaadid ja vastavus standarditele: Veenduge, et uks vastab kehtivatele standarditele ja on sertifitseeritud.
Paigaldamine ja hooldus
Tuletõkkeukse tõhusus sõltub suuresti selle õigest paigaldamisest ja regulaarsest hooldusest.
- Paigaldamine: Uksed tuleb paigaldada vastavalt tootja juhistele ja kehtivatele ehitusnormidele.
- Hooldus: Tuletõkkeuksi tuleb regulaarselt kontrollida ja hooldada. Kui uks asub evakuatsiooniteel, tuleb hooldust teostada vähemalt kord kvartalis.